Podvodníci zkoušejí získat osobní údaje přes SMS. Vydávají se za Alza.cz

Podvodníci zkoušejí získat osobní údaje přes SMS. Vydávají se za Alza.cz

Jako lavina se Českem začaly šířit podvodné SMS zprávy, ve kterých útočníci lákají důvěřivce na výhru v internetovém obchodě Alza.cz. Jménem této společnosti se přitom kybernetičtí podvodníci snaží připravit lidi o citlivé osobní údaje i peníze.

„Snažíme se s vámi spojit ohledně vaší výhry z výročního losování Alza ze dne 3. října,“ tvrdí útočníci v podvodné SMS zprávě. Její součástí je i odkaz na webové stránky, kde se uživatelé mají o dané výhře dozvědět víc.

Pokud na něj zákazníci kliknou, ocitnou se na podvodné webové stránce informující o výhře v soutěži firmy – podvodníci lákají například na nové iPhony. Jediné, co je nutné udělat, je zaplatit manipulační poplatek 1 Kč.

Díky této operaci nicméně podvodníci získají od důvěřivců údaje o jejich platební kartě, které mohou dále zneužít.

Podvodníci tvrdí, že jde o soutěž související s 25. narozeninami Alzy. Právě proto se mohou nechat příjemci zprávy snadno napálit, neboť tento internetový obchod skutečně toto výročí v letošním roce oslavuje.

Společnost se od podvodných zpráv již distancovala. „Prosíme, na tyto SMS nereagujte a neklikejte na odkazy v nich uvedené, nesdílejte své osobní a ani platební údaje,“ upozornili zástupci Alzy.

Ti zároveň připomněli, že jejich jméno nezneužívají podvodníci poprvé. V minulosti rozesílali například SMS zprávy o tom, že se nepodařilo doručit zásilku. A informace o ní měli lidé najít v přiloženém odkazu. I tehdy šlo nicméně o podvod.